Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2017

Τετάρτη 25.1.2017: Αρμάνι - Ολυμπιακός 99-83

Είναι από τα ματς εκείνα που δεν αντέχουν ιδιαίτερη ανάλυση. Αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά στο ταμπλό στο τέλος του αγώνα και θα αντιληφθεί πως ο Ολυμπιακός δεν πήγε ποτέ στο Μιλάνο για να παίξει μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός έχει μάθει να πεθαίνει και να ζει από την άμυνα του. Κάτι τέτοιο χθες δεν συνέβη ποτέ. Οι Ιταλοί σκόραραν με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε όπως μας έχει συνηθίσει. Η ομάδα έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με 8 επιθετικά ριμπάουντ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-21. Από εκεί και πέρα, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έβαλε κανέναν προβληματισμό στους Ιταλούς και το 41-41 του ημιχρόνου έδειχνε ευνοϊκό για την ομάδα μας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ με τα τρίποντα του Μάντζαρη, αλλά εμφανίστηκε ο απρόβλεπτος παράγοντας που ονομάζεται Νταβίντ Πάσκολο. Ο 27χρονος Ιταλός, κάνοντας ρεκόρ καριέρας και σμπαραλιάζοντας την άμυνα του Ολυμπιακού, έδωσε το προβάδισμα στην Αρμάνι με 67-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Πάσκολο συνέχισε να σκοράρει με κάθε τρόπο και κάπου στα μισά της περιόδου ο Ολυμπιακός πέταξε λευκή πετσέτα, πράγμα που είχαμε να δούμε τουλάχιστον τρία χρόνια. Οι Ιταλοί ανέβασαν πολύ ψηλά τον δείκτη του σκορ και το τελικό 99-83 ήρθε σαν φυσικό επακόλουθο.

Η χθεσινή ήττα εντάσσεται στις ήττες που η ομάδα παρουσιάζεται με χαμηλή συγκέντρωση και χωρίς να μπορεί να προσαρμόσει την άμυνά της κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι άλλες δυο ήττες που η ομάδα δεν βρήκε απαντήσεις στις αντίπαλες επιθέσεις ήταν η Γαλατά και η Μπάμπεργκ.

Σίγουρα όσα έχει επιτύχει κι φέτος ο Θρύλος είναι εντυπωσιακά το ζητούμενο είναι να μην χυθεί το γάλα σε αυτές τις τελευταίες στροφές του προγράμματος. Η χθεσινή εμφάνιση πρέπει να χτυπήσει το καμπανάκι του κινδύνου για τα εναπομείναντα παιχνίδια του ομίλου με αφετηρία το αυριανό στο ΣΕΦ.

Η Μπάμπεργκ είναι μια πολύ επικίνδυνη ομάδα και ο Ολυμπιακός δεν θέλει να στραβοπατήσει για δεύτερη φορά. Στηρίζουμε λοιπόν την ομάδα με τη φωνή μας, συμμετέχουμε στο παιχνίδι και γεμίζουμε το ΣΕΦ.