Τετάρτη 8 Μαΐου 2019

Πρόβα τίτλου μέσα στην Θεσσαλονίκη!

Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός συνέχισε την προέλασή του προς τον τίτλο, επικρατώντας άνετα μέσα στην Θεσσαλονίκη με 1-3 σετ. Οι ερυθρόλευκοι --που δεν καταλαβαίνουν από αντίπαλες έδρες-- πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις τους, με αποκορύφωμα την απόδοσή τους στο 3ο και 4ο σετ. Το σκορ στη σειρά των τελικών είναι στο 2-0 και απέχουμε μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου για 2η συνεχή χρονιά. Φυσικά και δεν υπάρχει λόγος για πανηγυρισμούς, αυτό θα γίνει μόλις φτάσουμε την 3η νίκη, μέχρι τότε δεν εφησυχάζουμε. Πάμε να δούμε τι έγινε αναλυτικά στους 2 τελικούς του πρωταθλήματος:

Του Mad Prophet

3/5 Ολυμπιακός – Παοκ 3-0

Μια κινέζικη παροιμία λέει πως «το πιο δύσκολο μέρος ενός μεγάλου ταξιδιού είναι το πρώτο βήμα», έτσι και ο Ολυμπιακός με τη σειρά του πέτυχε αυτό το 1ο βήμα που απαιτείται για να φτάσουμε στο πολυπόθητο πρωτάθλημα. Στο πιο ύπουλο και κρίσιμο παιχνίδι της σειράς για break, οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν όπως πρέπει και, παρέα με τον πύρινο κόσμο τους που έδωσε δυναμικό παρών, έφτασαν σε μια σημαντική επικράτηση με 3-0 σετ επί του Παοκ.

Ο τελικός ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει κάπως μουδιασμένα και τον Παοκ να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα. Μέχρι το 7-6 που οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα μετά από έναν κερδισμένο πόντο του Ράουβερντινκ, ο οποίος μπήκε φορτσάτος. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το 13-13. Σε εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες με όπλο την πίεση από το σερβίς ξέφυγαν με 17-14 κι 21-16. Όμως κάποια μαζεμένα λάθη έβαλαν πάλι στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, 23-22. Τελικά ένα λάθος του Γκάρετ κι ένας εντυπωσιακός πόντος του Ράουβερντινκ διαμόρφωσαν το 25-22, βάζοντας τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού για το υπόλοιπο του αγώνα.

Τα χαζά λάθη στην υποδοχή συνεχίστηκαν στο 2ο σετ κι αυτός ήταν ο λόγος που ο Παοκ προηγήθηκε με 1-4. Ένας άσος του Τερβαπόρτι έφερε το ματς στα ίσα, 5-5, κι με έναν πρώτο χρόνο του Πετρέα ήρθε το προσπέρασμα στο σκορ, 11-10. Η συνέχεια ήταν ακριβώς η ίδια με το 1ο σετ, αφού ο Ολυμπιακός άνοιξε την διαφορά σε κομβικό σημείο, 20-17, αλλά την έχασε αμέσως 20-19. Οι παίκτες του Μουνιόθ ήταν πιο ψύχραιμοι, εκμεταλλευόταν τα λάθη του αντιπάλου και έφτασαν στο 25-22, κάνοντας το 2-0.

Το 3ο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο με το σκορ να είναι ισόπαλο 6 φόρες ως το 10-10, εκεί ανέλαβε να καθαρίσει ο Σμιτ που είχε ζεσταθεί και με έναν άσο έβαλε φωτιά στο γήπεδο 15-11. Οι Πειραιώτες όμως ξανά έκαναν τα εύκολα δύσκολα με το 19-16 να μετατρέπεται σε 20-20. Ο Καναδός διαγώνιος δεν είχε όρεξη να πάει ο αγώνας και σε άλλο σετ, οπότε στο 23-21 πήγε στη γραμμή του σερβίς και με 2 απανωτούς άσους τελείωσε τον αγώνα.

Έγραφα στον αγώνα του Κυπέλλου πως το 3-1 υπέρ του Παοκ δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά των 2 ομάδων, ειδικά αν συνυπολογίσουμε τις σημαντικές απουσίες που είχαμε. Μην περάσουμε όμως στο άλλο άκρο με το τωρινό 3-0 κι αρχίσουμε τις θριαμβολογίες, γιατί πολύ εύκολα μπορούμε να την πατήσουμε στην συνέχεια. Άλλωστε δεν ξέρω αν στην σειρά θα ξαναβρούμε σε τόσο κακή βραδιά τον Κλάπβαϊκ και τους 2 αντίπαλους ακραίους. Η ομάδα ήταν σωστά προετοιμασμένη για τον αγώνα, απόλυτα συγκεντρωμένη σε αντίθεση με τον αντίπαλο που έβγαλε απύθμενο άγχος και έκανε σωρεία λαθών. Το μόνο που πρέπει να μας προβληματίσει είναι πως όσο εύκολα χτίζαμε μια διαφορά, άλλο τόσο εύκολα τη χάναμε. Ο Παοκ σίγουρα θα αντιδράσει και στην έδρα του θα χτυπήσει τη νίκη, εμείς ήρεμα πάμε να κάνουμε αυτό που ξέρουμε και τα πράγματα θα κυλήσουν όπως πρέπει.

Επιτέλους είδαμε τον Ράουβερντινκ που γνωρίζουμε: καθοριστικό παιχνίδι από τον Ολλανδό, πήρε πολύτιμους πόντους. Ο Σμιτ κάθε φορά διδάσκει πώς παίζεται η θέση του διαγώνιου: μόλις βρήκε ρυθμό ήταν απροσπέλαστος. Καταλυτικός ήταν ο ρόλος του Στεφάνου που, σε αντίθεση με τον ημιτελικό του Κυπέλλου, κράτησε την υποδοχή, έβγαλε εντυπωσιακές άμυνες και προστάτεψε όσο μπορούσε τον Αλεξίεφ. Τα ίδια ισχύουν σε μικρότερο βαθμό για τον Δαρίδη. Ο Αλεξίεφ στην πίσω ζώνη ήταν μαύρη τρύπα, αλλά δεν γίνεται να παραβλέψουμε την επιθετική του συνεισφορά: ο Βούλγαρος από τη θέση 4, ακόμα και σ’ αυτή την κατάσταση, είναι κίνδυνος για τον αντίπαλο. Αθόρυβο παιχνίδι από τον Τερβαπόρτι, έκανε σωστά τη δουλειά του. Οι Πετρέας Ανδρεάδης βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα και συνεχίζουν απτόητοι στον δικό τους ρυθμό.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους 44 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 σε 1:25: 25-22 (28΄), 25-22 (28΄), 25-21 (29΄)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (5/6 επ.), Ανδρεάδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 16 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/16 επ., 1 άσσος, 21% υπ., 8% αρ.), Ράουβερντινκ 13 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 25% υπ., 19% αρ.), Στεφάνου -λ (64% υπ., 36% αρ.) / Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής
ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 17 (14/22 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 11 (11/21 επ., 62% υπ., 46% αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (7/9 επ.), Κλάπβαϊκ 10 (10/28 επ.), Μπούτος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (1/7 επ., 2 άσσοι, 32% υπ., 21% αρ.), Εφραιμίδης -λ (65% υπ., 60% αρ.) / Κωνσταντινίδης -λ, Τερζής, Γάτσης

6/5 Παοκ – Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τη φόρα του νικητή από το προηγούμενο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, προηγούμενος με 6-8 και 10-13. Όμως κάποια λάθη του Αλεξίεφ στην υποδοχή και σε συνδυασμό με τα αρκετά χαμένα σερβίς των ερυθρόλευκων, ο Παοκ πέρασε μπροστά με 16-15 και 20-19. Στο κλείσιμο του σετ, οι Πειραιώτες φάνηκαν να χωλαίνουν στην επίθεση, η υποδοχή δεν βελτιώθηκε, οπότε αναπόφευκτα ο Παοκ έφτασε στο 25-23 και το 1-0.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, ο Θρύλος παρουσιάστηκε αλλαγμένος προς το καλύτερο, πίεσε από το σερβίς, καταφέρνοντας να χαλάσει την υποδοχή των γηπεδούχων, και με μπροστάρη τον Ράουβερντινκ είχε double score, 4-8. Πάλι όμως ορισμένα λάθη στην υποδοχή επέτρεψαν στον Παοκ να ισοφαρίσει σε 9-9. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα 1-2 πόντων, μέχρι που στο 18-19, ο Σμιτ με ένα πόντο και ένα μπλοκ απλοποίησε την κατάσταση, για να έρθει ο Αλεξίεφ με πολύτιμους πόντους να τελειώσει το σετ, ισοφαρίζοντας για τον Ολυμπιακό.

Το επόμενο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι το 10-10. Τότε οι ασπρόμαυροι με ένα μπλοκ κι έναν άσο πέρασαν μπροστά με 12-10 και έδειχναν να έχουν το μομέντουμ του αγώνα. Αλλά ο Ανδρεάδης στο 12-11 πήγε στη γραμμή του σερβίς κι έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά με το φλότινγκ σερβίς του. Όταν αποχώρησε από την γραμμή των 7 μέτρων, το σκορ είχε γίνει 12-15 υπέρ των φιλοξενούμενων. Λίγο αργότερα, ο Χριστοφιδέλης ήταν αυτός που συνέχισε το έργο του Ανδρεάδη και με τα δικά του σερβίς χάλασε την αντίπαλη υποδοχή, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +6, 14-20, με το σετ να το τελειώνει ο Ανδρεάδης, 17-25, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με 2-1 σετ.

Στο τελευταίο σετ του παιχνιδιού, ο Παοκ κατάφερε να ακολουθήσει τον Ολυμπιακό στο σκορ μέχρι το 10-11. Από εκεί και πέρα, ήταν αδύνατο να πετύχει κάτι περισσότερο, αφού οι ερυθρόλευκοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Αλεξίεφ πέτυχε το 10-14, βάζοντας ουσιαστικά τέλος από τόσο νωρίς, ο Ραουβερντινκ με τη σειρά του έκανε το σκορ 13-19 και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με 15-25 και 1-3 σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο κατάλληλο σημείο βλέπουμε τον Ολυμπιακό που περιμέναμε ολόκληρη την σεζόν, με το ταλέντο της ομάδας να ξεδιπλώνεται στο τάραφλεξ και να δείχνει την ποιοτική διαφορά που υπάρχει με τον έτερο διεκδικητή του τίτλου. Όταν η τριάδα Σμιτ-Αλεξίεφ- Ράουβερντινκ παίζει τόσο καλά, είναι αδύνατο να χάσει από τον οποιονδήποτε. Ο Τερβαπόρτι πρέπει να πονοκεφάλιασε για το πού θα πρωτομοιράσει την μπάλα. Παραδόξως, από ένα σημείο και μετά, υπερτερήσαμε στην υποδοχή, βγάζοντας ορισμένες δύσκολες μπάλες. Επίσης μπορεί να ξεκινήσαμε άσχημα από τη θέση του σερβίς, κάνοντας αρκετά λάθη, αλλά και σ’ αυτόν τον τομέα ανεβήκαμε όσο προχωρούσε ο αγώνας. Τέλος, πρέπει να σημειωθεί υπήρξε αρκετή καθυστέρηση στον αγώνα, για ένα σωρό ασήμαντους λόγους, σε εκνευριστικό βαθμό, με τις 2 ομάδες πολλές φορές να χάνουν τον ρυθμό τους.

Ειλικρινά, εμφανίσεις σαν του Σμιτ σε τελικούς πρωταθλήματος έχω να θυμηθώ από την εποχή του Μίλκοβιτς: όταν η μπάλα καίει είσαι σίγουρος πως αυτός θα καθαρίσει. Ένας Αλεξίεφ από τα παλιά, όπως θα έλεγε και το δημοσιογραφικό κλισέ, μπορεί να έκανε τα συνηθισμένα του πλέον λάθη στην υποδοχή, όμως με 17/26 επιθέσεις τού τα συγχωρώ όλα. Εξίσου τρομερή εμφάνιση του Ράουβερντινκ που κυριολεκτικά τα έκανε όλα σε άμυνα και επίθεση, βγάζοντας δύσκολες άμυνες και κερδίζοντας σημαντικούς πόντους. Βάζω στους διακριθέντες τον Δαρίδη, έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις όσο καιρό τον θυμάμαι στην ομάδα, έβγαλε δύσκολες άμυνες, δίνοντας σου την εντύπωση πως βρισκόταν παντού. Χρήσιμη δουλειά από τον Ανδρεάδη

Ο επόμενος τελικός ανάμεσα στις 2 ομάδες θα διεξαχθεί αύριο (9/5) στις 18:30 στο Ρέντη.
Τα σετ: 1-3 σε 1:59: 25-23 (37΄), 21-25 (30΄), 17-25 (26΄), 15-25 (26΄)
ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 10 (4/10 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24 επ., 1 άσσος, 54% υπ., 43% αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 22 (17/38 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ., 45% αρ.), Εφραιμίδης -λ (36% υπ., 29% αρ.), Κωνσταντινίδης -λ / Τερζής 1 (1/2 επ.), Καπετανίδης, Γάτσης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 18 (15/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26 επ., 23% υπ., 5% αρ.), Ράουβερντινκ 21 (17/31 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 48% υπ., 30% αρ.), Στεφάνου -λ (26% υπ., 21% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Σμαραγδής, Στιβαχτής

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Είμαι ικανοποιημένος και με το αποτέλεσμα και με την εξέλιξη του αγώνα. Χάσαμε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες αλλά σιγά σιγά βρήκαμε το ρυθμό μας. Οι παίκτες ήταν συγκεντρωμένοι και αντέδρασαν σωστά σε αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Ελέγξαμε τον αγώνα, ήμασταν καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση και κάναμε το δεύτερο βήμα για το πρωτάθλημα. Τώρα έχουμε το τρίτο παιχνίδι στην έδρα μας. Σε μια σειρά τελικών, κανένα παιχνίδι δεν είναι ίδιο. Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Συγκεντρωμένοι και με την ώθηση του κόσμου μας περιμένουμε το τρίτο παιχνίδι.
Ο Γιώργος Πετρέας από την πλευρά του είπε:
Ήταν το δεύτερο πολύ σημαντικό βήμα για να φτάσουμε στην κατάκτηση του τίτλου. Ήμασταν έτοιμοι και σωματικά και ψυχολογικά και διαβασμένοι στο παιχνίδι του αντιπάλου, ώστε να φτάσουμε στη νίκη μέσα στην έδρα του. Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα. Παραμένουμε προσγειωμένοι και περιμένουμε με ανυπομονησία το παιχνίδι της Πέμπτης που είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να γιορτάσουμε την κατάκτηση του τίτλου μέσα στο σπίτι μας, που ευελπιστούμε ότι θα είναι κατάμεστο.