Σάββατο 13 Απριλίου 2024

Θρύλε, μπορείς να προκριθείς!

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2-0. Βρήκε και τρίτο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά οι δεδομένες αμυντικές αδυναμίες τού στέρησαν την ευκαιρία για έναν θρίαμβο. Παρ' όλα αυτά, ο Ολυμπιακός παίρνει νίκη σε προημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ και κρατάει στα χέρια του την τύχη του, για την πρόκριση! Θρύλε, μπορείς να προκριθείς!

Του RedTerso

Αποχωρώντας από το Καραϊσκάκης κυριαρχούσε ένα έντονο συναίσθημα χαρμολύπης, γιατί από τη μια είχαμε κάνει μια μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που μόνο αμελητέο δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις, διατηρώντας ένα προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, από την άλλη όμως είχαμε χάσει την ευκαιρία να διατηρήσουμε ένα μεγαλύτερο σκορ, που θα έδινε πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες πρόκρισης για τα ημιτελικά τους Κόνφερενς. Αυτό το συναίσθημα το πιστώνεται αναμφίβολα η ομάδα μας, γιατί μέσω της απόδοσής της κατάφερε να καλλιεργήσει τις προσδοκίες για ένα θριαμβευτικό βράδυ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κάνει ένα σχεδόν άψογο παιχνίδι. Με πίεση ψηλά και γρήγορες ανακτήσεις της μπάλας, κατάφερε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ευκαιρίες και γκολ. Τα γκολ μάλιστα ήρθαν μετά από εξαιρετικές εμπνεύσεις του Κώστα Φορτούνη. Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να κάνει την Φενέρ να ασφυκτιά κάτω από την αδιάκοπη πίεσή του και απειλήθηκε μόνο στην αρχή και στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ευτύχησε να πετύχει και τρίτο γκολ, που ήταν αποτέλεσμα ξανά της οργανωμένης πίεσης έξω από την περιοχή της Φενέρμπαχτσέ. Το 3-0 μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ένα απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα, που αποτύπωνε την εξαιρετική εικόνα του Θρύλου στο γήπεδο. Από εκείνο το σημείο, όμως, και μετά, εκτιμώ ότι δεν έγινε σωστή διαχείριση των συνθηκών του αγώνα, η κόπωση μεγάλωσε, οι αντίπαλοι κέρδισαν πολλά μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας την έτσι και αλλιώς ασταθή άμυνά μας και τελικά δεχτήκαμε 2 γκολ που περιόρισαν το εύρος του σκορ.

Ποια ήταν τα λάθη στη διαχείριση; Υπάρχει δομικό πρόβλημα έλλειψης λύσεων λόγω των τραγικών καλοκαιρινών επιλογών, που αποτυπώθηκε στην κατάρτιση της λίστας για την Ευρώπη. Το αποτέλεσμα ήταν η ομάδα να βασίζεται σε λίγους ποδοσφαιριστές. Αυτό όμως ήταν γνωστό. Ο Μεντιλίμπαρ, όπως ακριβώς πιστώνεται το άψογο στήσιμο της ομάδας, την ανάκαμψη του τελευταίου διμήνου και το αποτέλεσμα μέχρι το 60ο λεπτό, κατά τη γνώμη μου κάνει κομβικό λάθος που δεν φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή, ενώ οι Τούρκοι αύξαναν τα τρεξίματά τους και την πίεση στην πλευρά μας. Η ομάδα «φώναζε» ότι είχε χάσει δυνάμεις μετά το 55΄ και περιμέναμε μάταια να έχει ενισχυθεί το κέντρο πολύ νωρίτερα (μιας και Γιόβετιτς και Φορτούνης είχαν κουραστεί και ήδη είχαν συνεισφέρει για το 3-0). Από εκεί και πέρα είναι γνωστό ότι όταν το παιχνίδι παίζεται κοντά στη δική μας περιοχή, οι κίνδυνοι μεγαλώνουν εκθετικά λόγω της --ομαδικής και ατομικής-- ανασταλτικής μας λειτουργίας. Τα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους και ήρθε η μείωση του σκορ.

Καλύτεροι παίχτες της ομάδας ήταν ο Φορτούνης (που είχε γκολ, ασίστ και ζήλο ακόμα και στην πίεση στους αντιπάλους), οι Έσε και Τσικίνιο (που κατάπιαν τους αντιπάλους τους στο κέντρο μέχρι να αυξηθεί η πίεση στο 2ο μέρος), ο Τζολάκης (που έκανε μάλλον το καλύτερο του παιχνίδι και είχε κρίσιμες αποκρούσεις) και ο Γιόβετιτς (που σκόραρε και βοήθησε συνολικά στην επιθετική μας λειτουργία).

Αρνητική κριτική για τον Ροντινέι (που όσο ποιοτικός είναι επιθετικά τόσο αδύναμος είναι στο αμυντικό σκέλος), τον Ορτέγκα (που θα μας δείξει του χρόνου κυρίως αν αξίζει να φοράει τη φανέλα της ομάδας) και τον Ρέτσο (που κάνει πάλι επιπόλαιο λάθος σβήνοντας την καλή παρουσία που είχε μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο). Μέτρια ως συμπαθητική εμφάνιση για Ελ Καμπί, Μασούρα (που βοήθησαν στην πίεση ψηλά) και Κάρμο, ενώ οι παίχες που πέρασαν στις αλλαγές δεν μπορούν να κριθούν γιατί έπαιξαν για πολύ λίγο.

Μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να άφησε γλυκόπικρη γεύση, αλλά αν δούμε τη μεγάλη εικόνα, ο Θρύλος κρατάει την τύχη στα χέρια του. Και γιατί απέδειξε ότι δεν έχει να φοβηθεί τη Φενέρ (και το πανάκριβο ρόστερ της) και γιατί προηγείται στο σκορ πρόκρισης. Μάλιστα η αντίπαλός μας είναι αυτή που υποχρεούται να κυνηγήσει το σκορ και αυτό πιθανά θα δώσει ευκαιρίες για να χτυπήσουμε και εμείς με τη σειρά μας, απέναντι σε μια άμυνα που δεν έδειξε να εμπνέει κάποια τρομερή σιγουριά. Ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία και τις δυνατότητες! Θρύλε, μπορείς να προκριθείς!