Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2022

Άγγιξε τη νίκη, λύγισε στο τέλος

Ο Ολυμπιακός έχασε για 2η φορά μέσα σε ένα μήνα από τον Φοίνικα Σύρου, έχοντας βελτιωμένη παρουσία σε σχέση με το ματς του Δεκεμβρίου. Οι Πειραιώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν δυο φορές στα σετ και είχαν δυο match point στο τάι μπρέικ για να πάρουν το δίποντο της νίκης κόντρα στη δυνατή ομάδα των νησιωτών, αλλά τα ατομικά λάθη των παικτών του Τζουλιάνι δεν το επέτρεψαν.

Του Mad Prophet

Το 1ο σετ ήταν αναγνωριστικό και ο Ολυμπιακός διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα ως το 13-11. Τότε πήρε μπρος το μπλοκ του Φοίνικα που κυριολεκτικά έστησε τείχος πάνω το φιλέ, σταματώντας κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων και, σε συνδυασμό με το εκπληκτικό σερβίς του Στερν, δημιούργησαν ένα σερί 10-0, 13-21. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν άνετα στο 17-25 και το 0-1.

Στο επόμενο σετ, οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να πιέζουν από το σερβίς και έπαιξαν αρκετά από το κέντρο, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο 9-7 και 14-11. Τα 3 καθοριστικά λάθη του Φοίνικα στο κλείσιμο του σετ ήταν αυτά που επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να φτάσει στο 25-23 και το 1-1. Παρόμοια εικόνα είχαμε και στο 3ο σετ με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 21-20, όμως δυο μαζεμένα μπλοκ του Φοίνικα, έκαναν το σκορ 21-23 και το σετ χάθηκε με την ελάχιστη δυνατή διαφορά, 23-25.

Στο 4ο σετ ένας εντυπωσιακός Ζουπάνης με 3 άσσους διέλυσε την αντίπαλη υποδοχή δίνοντας το προβάδισμα με 9-1. Οι γηπεδούχοι αποδίδοντας εξαιρετικά φρόντισαν να διατηρηθεί η διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 19-12, για να οδηγηθεί το ματς σε 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ το ματς πήγαινε πόντο πόντο ως το 5-5, ώσπου ο Ζουπάνης με 2 συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα με 7-5. Τελικά η σημαντική διαφορά των 2 πόντων εξανεμίστηκε γρήγορα μετά από δυο λάθη του Μιγιαΐλοβιτς, 8-9. Με το παιχνίδι να βρίσκεται στο 12-13, ο Παγένκ ισοφάρισε και ο Πέριτς πήρε ένα τρομερό πόντο όμως ο πόντος που θα έδινε τη νίκη δεν ήρθε. Ο Ολυμπιακός είχε άλλη μια ευκαιρία μετά τον άσο του Πέριτς στο 16-15, αλλά ούτε τότε τα κατάφερε και ο Φοίνικας, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Δαλακούρα, πήρε τη νίκη με 18-20 και 2-3 σετ.

Τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με Έλληνα διαγώνιο στη βασική σύνθεση του ήταν το 2009, όταν ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε κάνει ένα καταπληκτικό ματς (22/35 επιθεσεις, 2 μπλοκ, 1 άσσο) και είχε οδηγήσει τους ερυθρολεύκους στο διπλό με 2-3. Κάτι παρόμοιο πήγε να γίνει στο τέλος του ματς με το Νίκο Ζουπάνη να προσπαθεί αρκετά αλλά η νίκη δεν ήρθε. Δεν μπορούμε να πούμε πως αποτελεί έκπληξη η ήττα αφού τη φετινή σεζόν ο Ολυμπιακός έχει δυσκολευτεί αρκετά στα φετινά ντέρμπι. Ο Φοίνικας είναι αρκετά δυνατή ομάδα. Δεν γνωρίζω αν θα αντέξει στη διεκδικήσει του τίτλου ως το τέλος και είναι κρίμα που φέτος δεν θα διεξαχθούν πλέι οφ γιατί θα βλέπαμε καταπληκτικά ματς. Όμως υπήρξαν αρκετές στιγμές του ματς που ζήλεψα την τριάδα Ιερεζουέλο – Τζούριτς – Κόστα. Με τον Τζούριτς να μας υπενθυμίζει για μια ακόμα φορά πόσο λάθος κάναμε που δεν τον εμπιστευτήκαμε το καλοκαίρι.

Οι παίκτες του Φοίνικα είχαν τρομερό πάθος, ήθελαν πολύ τη νίκη και είναι αλήθεια πως με τα αρκετά χαμένα σερβίς τους κράτησαν τον Ολυμπιακό στο ματς. Σε αντίθεση με τους ερυθρόλευκους, που δείχνουν μπλοκαρισμένοι ψυχολογικά, δεν έχουν τον παίκτη να ηγηθεί στα δύσκολα και το μόνο που μένει είναι ορισμένα ξεσπάσματα μιας ομάδας που έχει αρκετά κενά. Αν πρέπει να κρατήσει κάτι από το ματς η ομάδα είναι την εμφάνιση στο 4ο σετ, το πολύ καλό παιχνίδι του Προύσαλη με τους κεντρικούς, στο οποίο επέμενε αρκετά ο Τζουλιάνι, και το επιθετικό σερβίς της ομάδας.

Τι πρέπει να βελτιώσει; Πάρα πολλά, από την πολύ κακή υποδοχή των ακραίων (ο Ζήσης έτρεχε παντού να μαζέψει τα ασυμμάζευτα), μέχρι τα συνολικά ποσοστά στην επίθεση έως το μπλοκ. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται έναν Έλληνα κεντρικό -- ο Ανδρεάδης είναι πολύ καλός για να έρχεται από τον πάγκο αλλά δεν βγαίνει η σεζόν μ’ αυτόν βασικό στα 40 του. Σίγουρα πρέπει να υπάρξει μια αλλαγή στα άκρα, ο Μιγιαΐλοβιτς είναι σκιά του εαυτού του, τρομερό το ντεφορμάρμισμα που διανύει και έχει στοιχίσει στην ομάδα. Λείπει η σταθερότητα στην επίθεση από τον Πέριτς, οι εκλάμψεις του δεν αρκούν και το ότι δεν συνεισφέρει στην υποδοχή εντείνουν το πρόβλημα. Δεν άρπαξαν την ευκαιρία να ξεχωρίσουν οι Δαλακούρας Εφραιμίδης, δεν εκμεταλλεύονται στο βαθμό που πρέπει την κακή εικόνα των 2 ξένων ακραίων και ίσως θυσίαζα τον τελευταίο για τον ερχομό ενός άλλου παίκτη στα άκρα. Ο Προύσαλης ανεβάζει τη απόδοσή του, μπορεί να μην είναι ο ιδανικός πασαδόρος για τον Ολυμπιακό, όμως σίγουρα θεωρείται αναβάθμιση σε σχέση με τον Στιβαχτή. Ο Ζουπάνης αρκετά τίμιος, τα δίνει όλα φέτος σε όποια θέση του ζητηθεί. Ο Παγένκ ήδη δείχνει ανεβασμένος με τον ερχομό του Τζουλιάνι. Ο Ιταλός κόουτς το προσπάθησε αρκετά από τον πάγκο, ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε τις αλλαγές όταν έπρεπε.

Τη δεδομένη στιγμή τα πράγματα δείχνουν πολύ δύσκολα, με τον Ολυμπιακό να καλείται να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τους Παοκ και Παναθηναϊκό στις επόμενες 4 αγωνιστικές που τελειώνει η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η φανέλα της ομάδας είναι βαριά και θα διεκδικήσει όσες πιθανότητες έχει, όσο κι αν αυτές δεν είναι με το μέρος της. Πάντως γίνεται προσπάθεια να ανατραπεί το κλίμα, σύμφωνα με τα ρεπορτάζ αναμένεται ο ερχομός του Εσθονού διαγώνιου Τέπαν και δεν αποκλείεται να γίνουν κι άλλες κινήσεις μέχρι το κλείσιμο της μεταγραφικής περιόδου του Ιανουαρίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Παγένκ 15 (11/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ - 52% υπ., 39% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνης 18 (14/39 επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ - 36% υπ., 32% άριστες) / Ζήσης (λ. 58% υπ., 38% άριστες), Δαλακούρας 2 (2/5 επ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης

Φοίνικας Σύρου (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37 επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15 επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57% υπ., 38% αρ.), Στερν 16 (15/24 επ., 1 άσσος, 44% υπ., 28% αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 72% υπ., 60% αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος

Δηλώσεις

Αλμπέρτο Τζουλιάνι

Ήταν ένα καλό ματς, τα δώσαμε όλα στον αγωνιστικό χώρο, βγάλαμε το 100%. Μου άρεσε το σερβίς που είχαμε, η πάσα και το μπλοκ, αλλά δυστυχώς, δεν ήμασταν τόσο καλοί στην επίθεση σήμερα. Πρέπει να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο και να βελτιωθούμε σε μερικά σημεία.

Δημήτρης Ζήσης

Η ομάδα έχει αλλάξει στυλ παιχνιδιού, είμαστε βελτιωμένοι, αλλά αυτό δεν μας αρκεί, σίγουρα. Χάσαμε εδώ το ματς και είναι μεγάλη στεναχώρια. Είμαι σίγουρος, ότι δουλεύουμε πολύ σωστά στην προπόνηση και σιγά-σιγά, αυτό θα βγει και στον αγωνιστικό χώρο. Να είμαστε πειθαρχημένοι και να ακολουθούμε πιστά όσα μας λέει ο κόουτς. Είμαι αισιόδοξος και πιστεύω, ότι εν τελεί, εμείς θα είμαστε αυτοί που θα χαμογελάσουμε.