Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017

Παρασκευή 20.10.2017: Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-0 (βόλεϊ ανδρών)

Με το δεξί στο ξεκίνημα μιας χρονιάς με τεράστιες προσδοκίες...

Τρία χρόνια χωρίς πρωτάθλημα είναι πολλά για τον αυτοκράτορα του ελληνικού βόλεϊ. Παράλληλα αυτά τα χρόνια η ομάδα απέχει από τις ευρωπαϊκές διακρίσεις. Η διοίκηση του Ερασιτέχνη αποφάσισε να αφήσει πίσω τα σκοτεινά αυτά χρόνια και να ξαναφέρει --με τις καλοκαιρινές της κινήσεις-- εκεί που ανήκει, στην κορυφή! Η ομάδα μας λοιπόν μετά από ένα σερί νικηφόρων φιλικών έδωσε σήμερα τον πρώτο νικηφόρο επίσημο αγώνα της.

Του RedTerso

Η πρεμιέρα λοιπόν του Θρύλου στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις έγινε στο κλειστό του Ρέντη απέναντι στον Ηρακλή στο πλαίσιο των ομίλων για το Λιγκ Καπ. Και η πρεμιέρα αυτή άφησε σίγουρα μια αίσθηση αισιοδοξίας για τη φετινή μας πορεία όταν η ομάδα θα είναι έτοιμη και θα έχει αποκτήσει την απαιτούμενη συνοχή και ομοιγένεια. Στο πρώτο αυτό παιχνίδι για το θεσμό του Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός κέρδισε εμφατικά με 3-0 σετ τον Ηρακλή.

Στο πρώτο σετ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεζ παρέταξε στο τάραφλεξ όλα τα καινούργια αποκτήματα του Ολυμπιακού και η ομάδα μας ξεκίνησε με εξάδα, που αποτελούταν από τους Φαμπιάν Ντρζίζγκα, Γιώργο Πετρέα, Μίκο Οϊβάνεν, Τεοντόρ  Αλέξιεφ,  Γιώργο Στεφάνου και φυσικά το νεότερο απόκτημα της ομάδας τον τρομερό Γερμανό κεντρικό Μάρκους Μπέμε. Το ματς μέχρι περίπου τα μισά του πρώτου σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σκορ. Αυτό δεν εμπόδισε όμως να δούμε μερικές σπουδαίες φάσεις από τους ποιοτικότατους βολεϊμπολίστες του Θρύλου. Το ματς ήταν ισόπαλο με 7-7 όταν ο Ολυμπιακός αποφάσισε να πατήσει το γκάζι και με συνεχόμενους πόντους μετά από σερβις του Πετρέα η ομάδα μας πήρε διαφορά 3 πόντων με 10-7 και δεν ξανακοίταξε πίσω για να λήξει το πρώτο σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ παρόλο που η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-10 ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Με τον Οϊβάνεν να ολοκληρώνει πολλές επιθέσεις από τη θέση του διαγώνιου, τον Ντρζιζγκα να κατεθύνει μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδας και τους Αλέξιεφ, Μπέμε να μην δίνουν καμία δυνατότητα στους παίχτες του Ηρακλή να αντιδράσουν στις επιθετικές τους πρωτοβουλίες ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο κόουτς Μουνιόθ έδωσε ευκαιρίες και σε αρκετούς αναπληρωματικούς της ομάδας να κάνουν την πρώτη τους φετινή εμφάνιση και αυτοί να τον δικαιώνουν δείχνοντας οτι το ρόστερ είναι γεμάτο και ξεχειλίζει από ποιότητα. Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ με 25-20 κερδίζοντας το ματς με 3-0. Εξαιρετική παρουσία είχε ο Φινλανδός Μίκο Οϊβάνεν που ήταν πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 17 πόντους. Καταλυτική ήταν η παρουσία του πασαδόρου μας Ντρζίζγκα, που μοίραζε διαρκώς εκπληκτικές πάσες για τους συμπαίχτες του. Ο Μάρκους Μπέμε ήταν εντυπωσιακός από τη θέση του κεντρικού αποτελώντας φόβητρο για τους αντιπαλους του, ενώ ο έτερος κεντρικός Πετρέας ήταν πολύ ουσιαστικός και δυσκόλεψε με το σερβίς του την άμυνα του Ηρακλή. Αλέξιεφ, Ράουβερντικ Στιβαχτής άφησαν πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια, ενώ ο λίμπερο μας ο Στεφάνου είχε πολύ καλή υποδοχή (75%) δίνοντας την ευκαιρία να κάνουμε πολύ καλές επιθέσεις. Η ομάδα μας είναι πολύ νέα μιας και έγιναν σαρωτικές αλλαγές το καλοκαίρι και οι διεθνείς (μαζί και ο κόουτς) είχαν υποχρεώσεις με τις εθνικές τους. Όταν η ομάδα «δέσει» είμαστε σίγουροι οτι θα δούμε μεγάλα πράγματα από τον φετινό Ολυμπιακό. Επόμενο παιχνίδι για την πρόκριση στο φάιναλ-φορ του Λιγκ-καπ είναι την προσεχή Κυριακή στις 17.00 με αντίπαλο την Κηφισιά στο κλειστό Μ. Μερκούρη στο Ρέντη.

Ο αυτοκράτορας του βόλεϊ ξεκίνησε το ταξίδι του για την επιστροφή στην κορυφή!

* * *

ΥΓ1 Εκπληκτικές οι φετινές εμφανίσεις της ομάδας βόλεϊ. Αυτό να το βλέπουν εκεί στην ΠΑΕ και στην ΚΑΕ και να παραδειγματίζονται. Πάντα ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ και μόνο ριγωτή.

ΥΓ2 Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στη διοίκηση του Ερασιτέχνη για την πρωτοβουλία της να δείξει τα ματς των ομίλων με Ηρακλή και Κηφισιά από το επίσημο κανάλι της ομάδας στο youtube! Επίσης να αναφέρουμε ότι site είναι απλά καταπληκτικό με όλα τα νέα όλων των τμημάτων του Θρύλου.