Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2016

Τρίτη 25.10.2016: Ολυμπιακός- Αρμάνι Μιλάνο 91-81

Ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στη φορμαρισμένη και αήττητη στους δύο πρώτους αγώνες Αρμάνι Μιλάνο και πρόσθεσε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, εν όψει του Γολγοθά της Ευρωλίγκας, που συνεχίζεται.

Η νίκη αυτή ήρθε στο «πρώτο μέρος» της εβδομάδας φωτιάς με τα 2 παιχνίδια στη σειρά και πριν από το ταξίδι στη χώρα των Βάσκων, όπου η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια, η οποία νίκησε χτες μέσα στην έδρα της Ρεάλ. Η ομάδα μας εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη μετά το παρολίγον χαστούκι από τη Δόξα Λευκάδας το Σάββατο και επέβαλε το νόμο του Σεφ απέναντι στους Μιλανέζους.

Του RedTerso

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τη γνωστή πεντάδα Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς και φάνηκε να συνεχίζει από το σημείο, που σταμάτησε την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Εφές, αφού προηγήθηκε με 13-4 στο 3ο λεπτό. Η Αρμάνι όμως ισορρόπησε το παιχνίδι με μπροστάρη το Τζεντίλε και το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-19 χάρη σε buzzer-beater του Γκριν, που ήταν ολόιδιο με το τρίποντο, που χάρισε τη νίκη απέναντι στη Λευκάδα.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι πολύ ισορροπημένο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι επέλεξε μια άμυνα προσαρμογών, που έκλεινε πάρα πολύ μέσα στη ρακέτα δυσκολεύοντας τόσο τη διείσδυση των περιφερειακών μας όσο και το πέρασμα της μπάλας στους ψηλούς και το ποστάρισμά τους. Ταυτόχρονα Αρμάνι προσπάθησε να παίξει σκληρά στην άμυνα, δίνοντας φάουλ στο όριο του αντιαθλητικού, προσπαθώντας να χαλάσει το μυαλό των παιχτών του Θρύλου. Το ημίχρονο έκλεισε 46-41.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να βρει το δρόμο ώστε να πατήσει γκάζι και να εξαφανιστεί όπως στα προηγούμενα παιχνίδια. Ευτυχώς στο τέλος του δεκαλέπτου βγήκαν κάποιες καλές άμυνες και με νέο τρίποντο στη λήξη ο Γκριν έγραψε το 70-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας εμφάνισε το πρόσωπο που είχε στις τελευταίες εμφατικές νίκες και πήρε διαφορές ακόμα και με 15 πόντους. Στην εξίσωση της επίθεσης είχε μπει για τα καλά το «βελούδινο σφυρί» ο Ματ Λοτζέσκι έχοντας ως συμπαραστάτη τον Κεμ Μπιρτς. Στα τελευταία λεπτά η Αρμάνι έπαιξε ζον-πρες στα 4/4 και το παιχνίδι έληξε με την αρκετά καλή διαφορά των 10 πόντων και τελικό σκορ 91-81. Ακολουθεί σε λιγότερο από 48 ώρες από τη λήξη του ματς το παιχνίδι με την πρώην Λαμποράλ.

Αν θα μπορούσαμε να συνοψίσουμε το παιχνίδι θα κρατούσαμε σίγουρα την πολύ σημαντική επικράτηση απέναντι σε μια ομάδα, που φαίνεται να βρίσκεται σε πολύ καλό μομέντουμ, θα κάνει αρκετές νίκες και θα είναι μια από τις ομάδες, που θα παλέψουν μέχρι τέλους για την 8αδα. Ο Ρέπεσα έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και στη στελέχωση του ρόστερ, αλλά και στον τρόπο παιχνιδιού της Αρμάνι, που δεν έχει καμία σχέση με το τσίρκο των δύο προηγούμενων χρόνων. Ο κροάτης προπονητής εμφανίστηκε πολύ διαβασμένος κλείνοντας την άμυνα γύρω από τη ρακέτα, προσπαθώντας να περιορίσει τον Πρίντεζη και κατά συνέπεια όλη τη front-line μας. Παράλληλα άφηνε σε αρκετές περιπτώσεις πιο ελεύθερα τα μακρινά σουτ. Δεν είναι τυχαίο οτι ο θρύλος είχε σχεδόν ισορροπία προσπαθειών ανάμεσα σε δίποντα και τρίποντα (38 έναντι 30). Την άμυνα αυτή κατάφεραν να τη διαβάσουν και να την ρηγματώσουν μόνο ο Σπανούλης με τον Χάκετ, προσπαθώντας να διεισδύσουν στην ρακέτα. Από την περιφέρεια παράλληλα υπήρχε η διαρκής απειλή του Γκριν με λίγη βοήθεια σε σουτ από το Μάντζαρη. Η Αρμάνι φάνηκε πολύ πιο έτοιμη να αντιμετωπίσει το μπάσκετ, που παίζει φέτος ο Ολυμπιακός και αυτό πρέπει να αποτελέσει σημείο ανησυχίας για το προπονητικό τιμ.

Ο Ολυμπιακός σε αυτό το παιχνίδι δεν ήταν ούτε τόσο προσεκτικός, ούτε τόσο δημιουργικός όσο στα προηγούμενα παιχνίδια και αυτό αποδεικνύει ο συσχετισμός ασίστ-λαθών, που ήταν 13-14 και αυτό το στοιχείο ήταν απόρροια της αμυντικής τακτικής της Μιλάνο. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα ήταν πάλι πολύ παραγωγική στην επίθεση φτάνοντας τους 91 πόντους, βρίσκοντας αυτό, που δεν είχε πέρυσι: περισσότερους πόλους, που μπορούν να προσθέσουν σκορ όταν δεν βρίσκει διαδρόμους ο Σπανούλης. Τις μεγάλές διαφορές στο 4ο δεκάλεπτο τις πήραμε με τον αρχηγό να ξεκουράζεται στον πάγκο. Το αποτέλεσμα απέναντι στους Ιταλούς θεωρώ ότι είναι πολύ κρίσιμο σε ένα ματς, που ο θρύλος δεν «θάμπωσε» με την απόδοσή του όπως στους προηγούμενους αγώνες. Κρατάμε τη νίκη και τις μεμονωμένες καλές ατομικές επιδόσεις κάποιων παιχτών και στρέφουμε το βλέμμα στο πολύ δύσκολο παιχνίδι με τη Μπασκόνια. Αυτό το ματς ίσως μας βοηθήσει να βγάλουμε συμπεράσματα για τη δυναμική της ομάδας σε βάθος χρόνου στη φετινή Ευρωλίγκα, μιας και πρόκειται για μια από τις πιο δύσκολες έδρες του θεσμού. Διπλό μες στη Βιτόρια Θρυλε ολέ ολέ...

Κριτική των παιχτών

Έρικ Γκριν: Εγώ νομίζω ότι πρέπει να τον μετονομάσουμε σε Έρικ Ρεντ για να ταιριάζει απόλυτα με την ομάδα μας. Ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού δίνοντας σκορ σε σημεία που η ομάδα φάνηκε να κολλάει. Έχει φοβερή επαφή με το καλάθι και αν βρει ρυθμό δεν σταματιέται. Χτες έβαλε 16 πόντους σε 19 λεπτά έχοντας και δύο buzzer-beater στο τέλος του 1ου και του 3ου δεκαλέπτου. Δίκαια άκουσε πρώτη φορά το όνομά του από τον κόσμο στο Σεφ.

Κεμ Μπιρτς: Είχαμε αναφέρει σε προηγούμενο άρθρο το πόσο σημαντική μεταγραφή είναι ο Καναδός και ότι σε βάθος χρόνου θα αποδειχτεί λίρα εκατό. Σήμερα σε ένα ματς, που δεν βοηθήθηκε από τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας και την άμυνα της Μιλάνο σκόραρε 12 πόντους και είχε την συνηθισμένη άψογη συμπεριφορά στα μετόπισθεν παίρνοντας ριμπάουντ και αλλοιώνοντας σουτ φτάνοντας το ατομικό του ράνκινγκ στο 16 (καλύτερος της ομάδας).

Πάτρικ Γιανγκ: Επιτέλους πήρε περισσότερο χρόνο (σχεδόν 11') και φάνηκε να πατάει πιο δυνατά στα πόδια του. Βοήθησε να περιοριστεί στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χοντρούλιτσα. Χάθηκε σε κάποιες στιγμές στην άμυνα. Απέχει ακόμα πάρα πολύ από το περσινό κτήνος, που είδαμε στην αρχή της σεζόν. Ας του δώσουμε λίγο χρόνο ακόμα, αλλιώς σίγουρα θα χρειαστεί κίνηση από τη διοίκηση.

Ιωάννης Παπαπέτρου: Μικρή συμμετοχή (7') και βοήθεια μόνο στην άμυνα από τον Πάπι χωρίς να πάρει πρωτοβουλίες.

Βασίλης Σπανούλης: Ξεκίνησε το παιχνίδι φουριόζος συνεχίζοντας από εκεί, που σταμάτησε με την Εφές. Τράβηξε το σκορ της ομάδας (16 πόντοι) και βοήθησε με τις πάσες του (4 ασίστ). Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο πεσμένος και χρησιμοποιήθηκε λιγότερο. Ο Σπανούλης φαίνεται στην αρχή της σεζόν οτι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αυτό είναι εχέγγυο για την πορεία της ομάδας.

Δημήτρης Αγραβάνης: Έπαιξε πολύ λίγο και δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή του.

Νίκολα Μιλουτίνοβ: Με αντίπαλο τον Ραντούλιτσα, δυσκολεύτηκε αρκετά, παρόλο που θεωρητικά ο ψηλός της Αρμάνι του ταιριάζει λόγω κορμιού. Σε διάφορες φάσεις ο Ραντούλιτσα τραβήχτηκε στα 5-6 μέτρα και εξέθεσε με το σουτ του τον Μιλουτίνοβ. Ο σέρβος πάντως φέτος είναι σαφώς πιο ανεβασμένος και δίκαια αυτή τη στιγμή είναι ο δεύτερος σέντερ στο rotation της ομάδας.

Γιώργος Πρίντεζης: O υπαρχηγός κινήθηκε σε ρηχά νερά για τα υψηλά δεδομένα, που έχει θέσει ο ίδιος για τον εαυτό του. Επίσης η άμυνα του Μιλάνο ήταν προσαρμοσμένη πάνω του, κάτι, που πρέπει να υπολογίζει και αυτός και ο κόουτς εν όψει της συνέχειας. Παρ’ όλα αυτά, βοήθησε στα ριμπάουντ και στην άμυνα.

Κώστας Παπανικολάου: Φαίνεται με γυμνό μάτι ότι προσπαθεί να επανέλθει στα παλιά αγωνιστικά του επίπεδα, αλλά ότι χρειάζεται «κάτι» για να μπορέσει να απελευθερωθεί. Πάλι ήταν άστοχος από τη γραμμή των 3 πόντων (0/3) με αποτέλεσμα να εκνευριστεί με τον εαυτό του. Η εικόνα του να κλωτσάει τις καρέκλες όταν έγινε αλλαγή στο 3ο δεκάλεπτο δείχνει ότι έχει πείσμα και απαιτήσεις από τον εαυτό του. Αυτό βέβαια θα πρέπει σιγά-σιγά να το μετουσιώσει και προς μια θετική κατεύθυνση ανεβάζοντας τους ρυθμούς του.

Βαγγέλης Μάντζαρης: Συμπαθητικό παιχνίδι από τον Μάντζαρη, που βοήθησε και επιθετικά σε κάποιες στιγμές.

Ντάνιελ Χάκετ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ιταλό, ο οποίος όσο ήταν στο παρκέ έδινε τεράστια ενέργεια στην ομάδα βοηθώντας την να ξεκολλήσει επιθετικά και να παρασύρει την πρώην ομάδα του. Ο τύπος ταιριάζει απίστευτα με την ψυχοσύνθεση της ομάδας και του κόσμου. Προσδοκούμε ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Ματ Λοτζέσκι: Ακόμα και σε παιχνίδια, που δεν θα είναι τόσο εντυπωσιακός, όπως το χτεσινό, θα είναι σίγουρα βοηθητικός και θα δώσει τα πάντα για να βοηθήσει την ομάδα. Δέκα πόντοι για το Λότζο, που έχει πάνω από 50% στα τρίποντα στα 3 ματς της ευρωλίγκας. Άλλη μια μέρα με πολύ καλή δουλειά από τον καλό στρατιώτη Ματ Λοτζέσκι.

* * *

ΥΓ1 Εξοργίζομαι με την εικόνα του Σεφ και κυρίως την κατάσταση του πετάλου των οργανωμένων. Δεν είναι δυνατόν σε σημαντικά παιχνίδια, που μπορεί να αποδειχθούν κρίσιμα στο τέλος της διαδρομής να μην γεμίζει το γήπεδο. Το χρωστάμε στην ομάδα να την βοηθήσουμε. Το έχουμε δει ότι το γεμάτο Σεφ δίνει τρομερή ώθηση στους παίχτες μας. Στη μεθεπόμενη αγωνιστική υποδεχόμαστε τη Τσσκα του Ιτούδη... Για να δούμε....

ΥΓ2 Ο κόουτς Σφαιρόπουλος μου δίνει μέχρι στιγμής την εντύπωση οτι έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό του και την ομάδα, με αποτέλεσμα να βλέπουμε έναν ολότελα διαφορετικό Ολυμπιακό από πέρυσι. Η ομάδα παίζει πολύ πιο επιθετικό μπάσκετ και αναζητά διαρκώς τον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να σκοράρουμε διαρκώς πάνω από 90 πόντους. Αν δέσει ακόμα περισσότερο η ομάδα και λειτουργήσει καλύτερα το rotation νομίζω οτι θα δούμε πολύ καλά πράγματα.

YΓ3 Και μιας και μιλήσαμε για rotation, ο Πρίντεζης σήμερα έπαιξε 30 λεπτά. Αν το συνδυάσουμε με την κατάσταση του Γιανγκ και τα συνολικά 12 λεπτά, που βρέθηκαν στο παρκέ Παπαπέτρου και Αγραβάνης μήπως θα ήταν καλό η διοίκηση να είναι προετοιμασμένη για κάποια ενίσχυση;

ΥΓ4 Είναι πολύ ενδιαφέρον πως δένονται τόσο γρήγορα οι ξένοι παίχτες με την ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό το πως ζουν τα παιχνίδια και φαίνεται ότι γουστάρουν, που φορούν την ερυθρόλευκη. Ειδικά αυτός ο τύπος ο Έρικ Ρεντ, θα μας κάνει φέτος να γουστάρουμε τρελά. Και μαζί με τον Σπανούλη, που φέτος είναι σε φοβερή κατάσταση να συνθέσουν ένα θανατηφόρο δίδυμο στην περιφέρεια.