Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016

Πέμπτη 20.11.2016: Ολυμπιακός-Αστάνα 4-1

Ένα υπέροχο βράδυ στο Φάληρο
(Μέρος 2ο)

Είναι φανταστικές εκείνες οι μέρες, που μας δίνεται η δυνατότητα να παρακολουθήσουμε σε μια μέρα σε 2 αθλήματα (μακάρι να ήταν και παραπάνω) την ομαδάρα μας και να καμαρώνουμε την ερυθρόλευκη και ριγωτή φανέλα. Όταν σε κάποιες τέτοιες μέρες οι ομάδες μας αποδίδουν εξαιρετικά σκορπώντας στα 4 σημεία του ορίζοντα τους αντιπάλους τους τότε τα βράδια εκείνα γίνονται ακόμα καλύτερα.

Του RedTerso

Ο Ολυμπιακός έχοντας χάσει στο προηγούμενο παιχνίδι για την διοργάνωση του Europa League με το Αποελ εντός έδρας, οπότε ήταν «υποχρεωμένος» να πάρει τη νίκη για να φτάσει πιο κοντά στην υπόθεση πρόκριση. Το παιχνίδι με το Αποελ, ακολούθησαν η εμφατική νίκη απέναντι στην AEK και η επικράτηση στην έδρα του Πανιώνιου, οπότε με την επιστροφή στην ευρωπαϊκή διοργάνωση ο Ολυμπιακός έπρεπε να δείξει ότι συνεχίζεται σε καλό μομέντουμ και αυτό ακριβώς έπραξε.

Ο Πάουλο Μπέντο κατέβασε την ομάδα με το γνωστό σύστημα 4-2-3-1 με τον Λεάλι στα γκολπόστ, τους Ρέτσο, Ντα Κόστα, Μποτία και Φιγκέιρας από αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, τους Μιλιβόγεβιτς και Μάρτινς να συνθέτουν το δίδυμο των κεντρικών χαφ. Στην επίθεση στην κορυφή βρέθηκε ο Όσκαρ Καρντόσο και τον πλαισίωναν ακριβώς πίσω του από τα αριστερά προς τα δεξιά οι Σεμπά, Φορτούνης και Ελιονούσι. Από το πρώτο σφύριγμα της έναρξης ο Θρύλος φάνηκε ότι θέλει να πιέσει, να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.

Η πίεση λειτούργησε, αν και στις πρώτες προσπάθειες οι παίχτες μας δεν ήταν εύστοχοι. Καλές ευκαιρίες έχασαν οι Φορτούνης και Φιγκέιρας. Στο 25ο λεπτό όμως οι δύο παίχτες συνδυάστηκαν άψογα μετά από φοβερή κίνηση του Φορτούνη και ο πορτογάλος σκόραρε. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ απλούστερα και για όλο το πρώτο ημίχρονο ο Θρύλος κυριάρχησε στο γήπεδο προσφέροντας εξαιρετικό θέαμα, που αποζημίωσε την πάντα απαιτητική εξέδρα. Στο 33΄ και μετά από εξαιρετική πάσα του Μίλι, ο Ελιονούσι υποδέχτηκε την μπάλα έκανε μια εξαιρετική κλειστή ντρίμπλα στα δεξιά, που έστειλε τον αμυντικό της Αστάνα για βρούβες και πλάσαρε τέλεια στην απέναντι γωνία κάνοντας το 2-0.

Στο επόμενο λεπτό ο Ελιονούσι έγινε δημιουργός. Ο νορβηγός απ' το Μαρόκο έβγαλε μαγική μπαλιά στο Σεμπά, αφήνοντας τον μόνο απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο βραζιλιάνος την αξιοποίησε και έκανε με εύκολο πλασέ το 3-0, βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός να πέσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός ήταν κακός, απλώς δεν είχε τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό του 1ου. Στο 54 πρόσκαιρα μείωσε η Αστάνα σε 3-1 μετά από τραγικό λάθος του Λεάλι, αλλά λιγότερο από 5 λεπτά μετά έχασε παίχτη λόγω δεύτερη κίτρινης κάρτας. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με χαμηλότερο ρυθμό λόγω και του επικείμενου κυριακάτικου ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και σκόραρε στο 65΄ με τον Σεμπά σε κενή εστία μετά από έξοχη ασίστ του Καρντόσο.

Ο Ολυμπιακός έχει κάνει τη μισή διαδρομή για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Europa League. Ταξιδεύουμε στην επόμενη αγωνιστική στην Αστάνα, όπου με νίκη ουσιαστικά εξασφαλίζουμε την πρόκριση. Είναι πολύ σημαντικό και μεγάλη ευκαιρία για το θρύλο όχι μόνο να προκριθεί, αλλά και να μαζέψει όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς έτσι ώστε να βελτιώσει την θέση του στην κατάταξη της Ουέφα και να εξασφαλίσει ευνοϊκότερες μελλοντικές κληρώσεις. Πριν όμως από τη συνέχεια στην Ευρώπη προέχει το ντέρμπι με τους βούλγαρους στο Καραϊσκάκη την Κυριακή, εκεί που η ομάδα μας θα πρέπει να βουλώσει το στόμα των υποτιθέμενων διεκδικητών του τίτλου από τη Θεσσαλονίκη. Με δική μας νίκη την Κυριακή τελειώνει ουσιαστικά και η φετινή χρονιά για τις μπουγάτσες.

Κριτική των παιχτών

Λεάλι: Μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν μπορεί να βρει ρυθμό παίζοντας ανά 15 ημέρες, αλλά ο Ιταλός δεν φαίνεται ιδιαίτερα σταθερός. Και δεν μιλάμε μόνο για τη φάση του γκολ, που είναι αστεία, αλλά γενικά δεν μας έδινε την αίσθηση ότι είναι κέρβερος στην εστία του. Ίσως με πιο δύσκολες ομάδες να έχουμε μεγαλύτερο πρόβλημα.

Φιγκέϊρας: Έχει βαλθεί μάλλον να μας κάνει να αναθεωρήσουμε για το κράξιμο, που του ρίχναμε το τρίμηνο Ιουλίου-Αυγούστου-Σεπτεμβρίου. Ο Φιγκέιρας έχει ανέβει πολύ σε απόδοση, τρέχει ασταμάτητα και λειτουργεί πολύ καλά επιθετικά με βάση το σύστημα της ομάδας. Στην άμυνα έχει κάποια θέματα και οι σέντρες του χρειάζονται βελτίωση. Από την άλλη, όμως, έχει μετατραπεί σε κανονικό ποδοσφαιριστή και μάλιστα καλό.

Ντα Κόστα-Μποτία: Καλή παρουσία χτες από το αμυντικό μας δίδυμο, απέναντι σε μια ομάδα μικρής δυναμικότητας. Δεν απέφυγαν σε κάποιες στιγμές τα λάθη και έχασαν αντιπάλους μέσα στην περιοχή μας, χωρίς όμως να το πληρώσουμε. Το κουλό είναι ότι στο τέλος του ματς ο Ντα Κοστα καταχειροκροτήθηκε από τις κεντρικές θύρες, που μετά και από το ματς με το ΑΠΟΕΛ ζητούσαν το κεφάλι του επί πινάκι....

Ρέτσος: Πολύ καλή και μεστή εμφάνιση από τον μικρό. Δεν έκανε κάτι εξαιρετικό, μιας και στο πρώτο ημίχρονο κρατούσε περισσότερο τη θέση του. Στο δεύτερο ανέβαινε περισσότερο την πλευρά του, βοηθώντας στην επίθεση. Ο πιτσιρικάς παίζει καλά και αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον. Ελπίζουμε μόνο να μην «καεί» από τη χρησιμοποίησή του σε άλλη θέση από τη φυσική του.

Μιλιβόγεβιτς: Φέτος είναι ίσως ο πιο σταθερός παίχτης της ομάδας. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν είχε χάσει ούτε λεπτό από τα παιχνίδια της ομάδας. Μετά τον ΠΑΟΚ πρέπει οπωσδήποτε να ξεκουραστεί γιατί στη φάση του 73΄, που έγινε αλλαγή φάνηκε από το γήπεδο να έχει πάθει τράβηγμα. Ευτυχώς όμως είναι καλά. Άλλη μια καλή εμφάνιση από τον αρχηγό, που συνοδεύτηκε από εξαιρετική ασίστ στον Ελιονούσι.

Μάρτινς: Έχει θέσει υποψηφιότητα για την καλύτερη μεταγραφή του καλοκαιριού και σε κάθε παιχνίδι ενισχύει αυτή μας την εκτίμηση. Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση από τον Μάρτινς, που ήταν παντού στη μεσαία γραμμή, κουβάλαγε την μπάλα όταν χρειαζόταν, την μοίραζε σωστά και όταν χρειαζόταν έκανε τα τάκλιν του στην άμυνα. Μπράβο Αντρέ.

Σεμπά: Σε ένα ματς που σκοράρει δύο φορές, δεν μπορεί να μην είναι ανάμεσα στους κορυφαίους. Πέρα από τα γκολ, έκανε για άλλη μια φορά άριστα τις υπόλοιπες δουλειές του.

Φορτούνης: Ο Φορτούνης σιγά σιγά φαίνεται να επανέρχεται στις περσινές φοβερές του εμφανίσεις. Χτες ήταν ο καλύτερος της ομάδας μας, δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, μοιράζοντας το παιχνίδι και εξαπολύοντας κάποια σουτ. Το μόνο που του έλειψε χτες ήταν το γκολ.

Ελιονούσι: Σούπερ εμφάνιση από τον Ταρίκ, που ήταν σίγουρα στους 3 καλύτερους παίχτες μας. Έτρεχε ακατάπαυστα από τα δεξιά πιέζοντας τους αντίπαλους αμυντικούς και συνδυάστηκε κάποιες φορές εξαιρετικά με τον Φιγκέιρας. Πέτυχε ένα γκολ και έδωσε μια ασίστ στο Σεμπά.

Καρντόσο: Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι και σίγουρα δεν φάνηκε αδιάφορος. Από τον ακριβότερο παίχτη του ρόστερ όμως περιμένουμε πολλά περισσότερα. Στον τομέα της ταχύτητας υστερεί έντονα και δεν μπορεί να προσφέρει όσα ο Ιντέγε στην πίεση ψηλά. Η ασίστ στον Σεμπά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είναι ικανή να τον κατατάξει στους διακριθέντες.

Μανθάτης: Μπήκε στο 70΄ στη θέση του Ελιονούσι και προσπάθησε πολλές φορές να δημιουργήσει ρήγματα. Είναι καλός παίχτης, που πρέπει να προσεχτεί και δεν πρέπει να αφήνει τον ενθουσιασμό του να τον παρασύρει.

Καμπιάσο: O μεγάλος Αργεντινός έπαιξε περίπου 20 λεπτά στη θέση του Μίλι. Είναι τεράστια πολυτέλεια για την ομάδα μας να μπαίνει ως αλλαγή ο Καμπιάσο. Κράτησε το κέντρο όσο αγωνίστηκε.

Μπουχαλάκης: Στα περίπου 10 λεπτά, που έπαιξε το ματς είχε κριθεί προ πολλού. Ο προπονητής, οι παίχτες και ο κόσμος σκέφτονταν τον ΠΑΟΚ και ο Μπουχαλάκης δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

* * *

ΥΓ1 Ο Μπέντο, όσο περνάνε τα παιχνίδια, καταθέτει μια συγκεκριμένη ποδοσφαιρική λογική, η οποία είναι απόλυτα επιθετική και ταιριάζει με την ψυχοσύνθεση των γαύρων. Τα πλάγια μπακ ανεβαίνουν διαρκώς, πλαισιώνοντας τους επιθετικούς και δημιουργώντας αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ομάδα βγάζει πολλές φάσεις και αρκετά γκολ. Στην άμυνα βέβαια επικρατεί τρικυμία. Ευτυχώς, που μέχρι και τον επόμενο γύρο του Ουέφα δεν θα έχουμε αντίπαλο επιπέδου Champions League. Παρ’ όλα αυτά, το επιθετικό παιχνίδι μάς αρέσει και το προτιμούμε ως γαύροι.

ΥΓ2 Κυριακή κοντή γιορτή. Περιμένουμε τον μπαοκ από τη Bουλγαρία για να του θυμίσουμε πόσο βαθιά είναι η θάλασσα του Πειραιά