Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019

Έδειξε από νωρίς ποιος θα είναι και φέτος το αφεντικό

Στο ρελαντί πήρε την πρεμιέρα ο Ολυμπιακός που πέρασε ξεκούραστα με 0-3 σετ από την έδρα του Παοκ για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι, σαφώς ανώτεροι από τον αντίπαλο, κατέβηκαν στο παιχνίδι σωστά προετοιμασμένοι και, με εξαίρεση το 2ο σετ, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη. Στο τέλος, η ομάδα του Μουνιόθ μάς άφησε ένα χαμόγελο πως θα δούμε ωραία πράγματα και φέτος. Αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη επικράτηση σε βάρος της ομάδας του βορρά σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Του Mad Prophet

Ο αγώνας, όπως είναι λογικό, ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να ψάχνονται: αρκετά λάθη εκατέρωθεν δεν επέτρεψαν σε κανένα να βρει ρυθμό στην επίθεση ώστε να χτίσει μια διαφορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δούμε αρκετές ισοπαλίες μέχρι το 18-18. Σε εκείνο το σημείο, ο Παοκ πέρασε μπροστά με 2 πόντους, 20-18, αναγκάζοντας τον Μουνιόθ να προβεί στη γνωστή διπλή αλλαγή διαγώνιου-πασαδόρου. Η συγκεκριμένη αλλαγή βοήθησε σημαντικά, όμως το σετ έχει τη σφραγίδα του Χουσάϊ, που με 3 συνεχόμενους κερδισμένους πόντους μετέτρεψε το 23-22 σε 23-25.

Ο Θρύλος, έχοντας τον αέρα του 0-1, μπήκε δυναμικά στο 2ο σετ, προηγήθηκε με 3-6 και 6-10, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούνε με 13-12. Οι Πειραιώτες όμως δεν πτοήθηκαν και ανέτρεψαν γρήγορα το σκορ, ώσπου στο 18-19 είχαμε διακοπή του αγώνα εξαιτίας ρίψης αντικειμένου. Όταν ξανάρχισε το παιχνίδι, οι 2 ομάδες έφτασαν μαζί στο 23-23, ο Παοκ έφτασε πρώτος στο ματς μπολ, αλλά έχασε και τις 3 ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν εξαιτίας του Φίνγκερ, που βγήκε μπροστά για την ομάδα και κέρδισε κρίσιμους πόντους. Ο Τσέχος έκανε το 27-28 και ο Μάρσαλ με άουτ διαμόρφωσε το 27-29. Έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2 σετ.

Το 3ο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ ήταν τυπική διαδικασία. Οι ερυθρόλευκοι με αιχμή του δόρατος τον Φίνγκερ ανέβαζαν την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη ο Παοκ έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις. Το 11-17 ήρθε φυσιολογικά και ο Χουσάϊ έβαλε τέλος στο ματς κάνοντας το 18-25, με τον Θρύλο να πανηγυρίζει την 1η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεν χρειάζεται να πλατειάσουμε για το πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Η ομάδα ακόμα ψάχνεται, δεν έχει χημεία και ρυθμό, οπότε παιχνίδι με παιχνίδι θα τη βλέπουμε βελτιωμένη. Ο Μουνιόθ πολύ σωστά βάδισε σε γνωστά μονοπάτια, δεν είχε λόγο να ρισκάρει και να πειραματιστεί σε τέτοιο παιχνίδι. Ο Χουσάϊ ήταν ο MVP, με διαφορά ο καλύτερος από τους νεοαποκτηθέντες. Μπήκε άμεσα στο κλίμα, η ικανότητά του να τελειώνει τις φάσεις δείχνει πως θα τον εμπιστευόμαστε στα κρίσιμα. Ο Φίνγκερ τέλειωσε τον αγώνα με πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση, στο τέλος του 2ου σετ πηρέ σημαντικούς πόντους, φάνηκε να έχει τεχνικά χτυπήματα, αλλά δεν μου έδωσε την αίσθηση του killer που θα πάρει παραμάζωμα τον αντίπαλο -- βέβαια δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από ένα ματς. Ο Γκέργκι από την άλλη άφησε τις λιγότερο θετικές εντυπώσεις, δεν ξεχώρισε σε κανένα τομέα του παιχνιδιού. Πολύ καλό ντεμπούτο και ο Βουλκίδης, αν δουλέψει το μπλοκ του θα ανέβει επίπεδο ως παίκτης. Για τον Κοκκινάκη, τα λένε όλα τα ποσοστά του, έχει περάσει πολύς καιρός που να τελειώνει ο λίμπερο μας παιχνίδι με τέτοια νούμερα. Χρησμός αποδείχθηκε και ο Ασπιώτης. Πετρέας, Τερβαπόρτι και Στιβαχτής ως παλιοί έδειξαν τον δρόμο στους υπόλοιπους για πώς κάνεις διπλό στην Πυλαία.

Επόμενο παιχνίδι για το πρωτάθλημα το Σάββατο (9/11 16:00) στο Ρέντη κόντρα στον ΟΦΗ.
Τα σετ: 0-3 σε 1:51: 23-25 (31΄), 27-29 (52΄), 18-25 (28΄)
ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 12 (12/23 επ., 60%υπ.-48%αρ), Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ίλνιχ 11 (8/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50%υπ.-22%αρ.), Μπούτος 4 (4/9 επ.), Στεφάνου –λ (65%υπ.-43%αρ.)/ Σωτηρίου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τερζής, Εφραιμίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 15 (14/23 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Χουσάϊ 18 (18/28 επ., 57%υπ.-39%αρ.), Βουλκίδης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Γκέργκι 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33%υπ.-14%αρ.), Κοκκινάκης –λ (83%υπ.-67%αρ.)/ Ασπιώτης 2 (2/2 επ.), Ριζόπουλος, Στιβαχτής
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Το αποτέλεσμα είναι καλό για εμάς αφού δεν  είναι εύκολο να ξεκινάς εκτός έδρας κόντρα στον ΠΑΟΚ τη σεζόν. Πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι για το αποτέλεσμα γιατί είναι ένας καλός τρόπος να ξεκινήσουμε τις υποχρεώσεις μας στο πρωτάθλημα. Για αρκετούς παίκτες ήταν πρώτη φορά που έπαιξαν εδώ αλλά γενικά ήταν ένα καλό παιχνίδι. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε.
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Γιώργος Πετρέας
Από την πρώτη στιγμή που ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος προετοιμάσαμε τους εαυτούς μας να έρθουμε εδώ για ένα δυνατό παιχνίδι, με μόνο στόχο τη νίκη, κάτι που αρμόζει στη φιλοσοφία της ομάδας. Συγχαρητήρια στο προπονητικό επιτελείο και στους συμπαίκτες μου γιατί δεν επηρεάστηκαν ούτε από τις αλλαγές του ΠΑΟΚ ούτε από τις προκλήσεις που δέχθηκαν. Μείναμε προσηλωμένοι στο παιχνίδι και στο πως θα καταφέρουμε να κερδίσουμε χωρίς απώλεια σετ τον ΠΑΟΚ.